Εορτασμός Tης Eπετείου Tης 17 Νοέμβρη

Την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου με τη συμμετοχή όλων των μαθητών μας.

Μέσα από ατομικές και ομαδικές δραστηριότητες, τραγούδια και αναγνώσματα, δόθηκε η ευκαιρία στα παιδιά να προσεγγίσουν τις έννοιες της  δημοκρατίας, της  δικτατορίας και να κατανόησαν τα ιστορικά γεγονότα και το κλίμα της εποχής.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας έπαιξαν το θεατρικό της “Ντενεκεδούπολης” (αντικειμενοθέατρο της Ευγενίας Φακίνου). Ακολούθησαν τραγούδια και συνθήματα φέρνοντας μας στη μνήμη την μαύρη εκείνη περίοδο της δικτατορίας 1967-1974 και την ηρωική εξέγερση των φοιτητών ενάντια στη χούντα των συνταγματαρχών και τέλος φωνάξαμε και όλοι μαζί το σύνθημα “ΨΩΜΙ – ΠΑΙΔΕΙΑ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ”.