Παιχνίδια με το χιόνι!!

Τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας αψήφησαν το κρύο και βγήκαν στην αυλή να παίξουν με το χιόνι!

Ο Πύρρος Δήμας στο σχολείο μας!!!

Το Ειδικό Σχολείο Πολυγύρου τίμησε ,σήμερα 25 Νοεμβρίου 2016, τον πολυολυμπιονίκη Πύρρο Δήμα κατά τη διάρκεια της επίσκεψής του στο σχολείο μας.  Συνοδευόταν από τον αντιδήμαρχο Πολυγύρου Χρήστο Βορδό και  τον υπεύθυνο επικοινωνίας της  Ελληνικής Ομοσπονδίας Άρσης Βαρών Γιώργο Ανατολίτη. Ο Πύρρος Δήμας ξεναγήθηκε στους  χώρους του σχολείου, μίλησε με τα παιδιά,  ενημερώθηκε για τα… Συνεχίστε να διαβάζετε το Ο Πύρρος Δήμας στο σχολείο μας!!!

Κατηγοριοποιημένα ως ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Άρσης Βαρών στον Πολύγυρο!

Οι μεγάλες τάξεις του σχολείου μας παρακολούθησαν και συμμετείχαν στην επίδειξη του αθλήματος της άρσης βαρών. Η επίδειξη έγινε από αθλητές της Ομοσπονδίας Άρσης Βαρών στο πλαίσιο του  Πανελλήνιου Πρωταθλήματος που διεξήχθη στον Πολύγυρο. Ο Πύρρος Δήμας μίλησε στα παιδιά για το άθλημα της άρσης βαρών και τους υπέδειξε τις τεχνικές του αθλήματος.

Γνωρίζω τα αθλήματά μου στους φίλους μου!

Στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Υγείας “Γνωρίζω τα αθλήματά μου στους φίλους μου” το 2ο  Δημοτικό Σχολείο Πολυγύρου επισκέφθηκε το σχολείο μας. Έγιναν τρεις μεικτές ομάδες από τους μαθητές των σχολείων. Τα παιδιά εξασκήθηκαν στα αθλήματα του Goalball, Boccia, και Βόλλευ καθιστών.

17 Νοέμβρη στο σχολείο μας!

Στο σχολείο μας γιορτάσαμε το Πολυτεχνείο!Είδαμε βίντεο με τα γεγονότα,τραγουδήσαμε και κάναμε κατασκευές ατομικές και ομαδικές!

Εκδήλωση για το Παιδικό χωριό στο Φίλυρο!

Το σχολείο μας συνδιοργάνωσε με το Σύλλογο Γυναικών Πολυγύρου φιλανθρωπικό τσάι για την ενίσχυση του Παιδικού χωριού  Φιλύρου την Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2016. Την εκδήλωση τίμησε πλήθος κόσμου. Η ανταπόκριστη της τοπικής κοινωνίας για είδη πρώτης ανάγκης και ρουχισμού ήταν πέραν του αναμενόμενου. Επίσης πραγματοποιήθηκε λαχειοφόρος τα έσοδα της οποίας διατέθηκαν σε οικογένειες που αντιμετωπίζουν… Συνεχίστε να διαβάζετε το Εκδήλωση για το Παιδικό χωριό στο Φίλυρο!

Κατηγοριοποιημένα ως ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Άσκηση σεισμού!

Σήμερα πραγματοποιήθηκε κοινή άσκηση ετοιμότητας σε περίπτωση σεισμικού κινδύνου  με το 1ο Δημοτικό Σχολείο, το 2ο Νηπιαγωγείο και το σχολείο μας. Σκοπός της άσκησης είναι η εμπέδωση των ενεργειών που πρέπει να πραγματοποιούνται ώστε να  διασφαλιστεί ένα υψηλό επίπεδο ετοι?ότητας και συντονισ?ού ?εταξύ όλων των ε?πλεκό?ενων φορέων, για την αποτελεσ?ατική αντι?ετώπιση ενός ενδεχό?ενου σεισ?ού.   Όλοι οι μαθητές και… Συνεχίστε να διαβάζετε το Άσκηση σεισμού!