Προληπτική Οδοντιατρική

Στο πλαίσιο του προγράμματος “Προληπτική Οδοντιατρική” του Κέντρου Υγείας Ν. Μουδανιών οι μαθητές/τριες του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Γενικό Νοσοκομείο Χαλκιδικής και υποβλήθηκαν σε οδοντιατρική εξέταση.

Η Επέτειος του Πολυτεχνείου

Την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου γιορτάσαμε την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου. Στο πλαίσιο του εορτασμού τα παιδιά παρουσίασαν το κουκλοθέατρο “Η Ντανεκεδούπολη” και τραγούδησαν επετειακά τραγούδια.

Επιμόρφωση στελεχών του σχολείου μας

Στις 6/11 /2019 πραγματοποιήθηκε επιμόρφωση στο προσωπικό του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Πολυγύρου από την κ. Σουλτάνα Φαρδογιάννη του Σεραφείμ, νοσηλεύτρια του Π.Ι. Πολυγύρου του Κ.Υ. Ν. Μουδανιών,  με θέματα: ατομική υγιεινή, πρώτες βοήθειες, πρόληψη ατυχημάτων, κρίσεις επιληψίας Θέση ανάνηψης

Περιβαλλοντική δράση

Στο πλαίσιο περιβαλλοντικής δράσης οι μαθητές/ τριες του σχολείου μας φύτεψαν κηπευτικά εποχής όπως μαρούλι, ρόκα, και καρότο. Στόχος της δράσης είναι η καθημερινή φροντίδα των φυτών και η παρατήρηση της ανάπτυξής τους.