25η Μαρτίου!!!

Αφού μιλήσαμε και κάναμε κατασκευές  για την ελληνική επανάσταση και τον ευαγγελισμό της Θεοτόκου, τα παιδιά διάβασαν ποιήματα, χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς και κατέθεσαν στεφάνι στο Ηρώο του Πολυγύρου!!

Η κυρά Σαρακοστή!!!!

Με τη βοήθεια της κυρά Σαρακοστής μετράμε τις εβδομάδες για το Πάσχα!!!!

φτιάξαμε χαρταετούς!!!

Ακολουθώντας το έθιμο της καθαράς Δευτέρας φτιάξαμε με τους μαθητές μας χαρταετούς!

Γιορτάζοντας την Τσικνοπέμπτη!!!!

Τηρώντας το έθιμο της Τσικνοπέμπτης ψήσαμε λουκάνικα και σουβλάκια στον αύλειο χώρο του σχολείου μας! Ακολούθησαν τραγούδια και χοροί απο μαθητές και εκπαιδευτικούς! Ευχαριστούμε πολύ το δήμο Πολυγύρου και τους χορηγούς του σχολείου μας που μας βοήθησαν στη διοργάνωση αυτής της όμορφης εκδήλωσης!!!

Φορέσαμε “Μάρτη”!!!

Πρώτη Μαρτίου και τηρώντας το έθιμο φορέσαμε στα χέρια μας “Μάρτη”,  για να μη μας μαυρίσει ο πρώτος ανοιξιάτικος ήλιος και φυσικά ευχηθήκαμε “καλό μήνα” !!!!