Επέτειος 25ης Μαρτίου

Στο πλαίσιο του εορτασμού της 25ης Μαρτίου που έλαβε χώρα την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019, αφού έγινε εισαγωγή από την υπεύθυνη της γιορτής για τη σημασία της ημέρας, οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν βίντεο με ιστορικά γεγονότα της εποχής και ο εορτασμός συνεχίστηκε με απαγγελίες ποιημάτων, τραγούδια και παραδοσιακούς χορούς. Εκτυλίχθηκε επίσης, ένα δρώμενο… Συνεχίστε να διαβάζετε το Επέτειος 25ης Μαρτίου

Το Ειδικό Σχολείο Πολυγύρου στη Χορευτική Συνάντηση: «Ας κρατήσουν οι χοροί».

Το Ειδικό Σχολείο Πολυγύρου συμμετείχε την Πέμπτη 14 Μαρτίου 2019 στη Χορευτική Συνάντηση: «Ας κρατήσουν οι χοροί» των Σχολείων της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Χαλκιδικής στο Κλειστό Γυμναστήριο Νέων Μουδανιών. Το πρόγραμμα διοργανώθηκε στο πλαίσιο υλοποίησης και ολοκλήρωσης των Πολιτιστικών Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Π.Ε. Χαλκιδικής. Οι μαθητές και οι μαθήτριες χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς και βραβεύτηκαν… Συνεχίστε να διαβάζετε το Το Ειδικό Σχολείο Πολυγύρου στη Χορευτική Συνάντηση: «Ας κρατήσουν οι χοροί».

Κατηγοριοποιημένα ως ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

“Μαθαίνω παίζοντας”

Μέσω σύνθετων ασκήσεων και δραστηριοτήτων στο μάθημα της Φυσικής αγωγής, επιτυγχάνεται η ψυχοκινητική ανάπτυξη των μαθητών/τριών μας. Οι μαθητές/τριες το απολαμβάνουν και παράλληλα επιτυγχάνονται εκπαιδευτικοί στόχοι όπως θέσεις και στάσεις σώματος, πλευρικότητα (δεξί-αριστερό), προσανατολισμός στο χώρο, “γνωρίζω τα χρώματα”. Παράλληλα ενισχύεται η ομαδικότητα, η συνεργασία και η αυτοπεποίθηση των παιδιών.

Κατηγοριοποιημένα ως ΤΜΗΜΑΤΑ

Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο

Με αφορμή την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο 6η Μαρτίου και με στόχο την ευαισθητοποίηση σε θέματα βίας και σχολικού εκφοβισμού, πραγματοποιήθηκαν δράσεις στις οποίες συμμετείχαν όλοι οι μαθητές και ο εκπαιδευτικοί του σχολείου. Στο πλαίσιο του Ολοήμερου Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Πολυγύρου συναντάμε συχνά προσωπικές ιστορίες όπου πολλοί από τους μαθητές μας… Συνεχίστε να διαβάζετε το Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο