”3 Δεκεμβρίου” Παγκόσμια ημέρα Ατόμων με     Αναπηρία

Στο πλαίσιο της παγκόσμιας ημέρας ατόμων με αναπηρία το Ειδικό Δημοτικό Πολυγύρου σε συνεργασία με τους μαθητές της Ε τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Πολυγύρου οργάνωσε μια όμορφη δράση με σκοπό την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση μαθητών και εκπαιδευτικού προσωπικού πάνω στο θέμα της αναπηρίας. Πιο συγκεκριμένα το 1ο Δημοτικό μας υποδέχτηκε στο χώρο εκδηλώσεών του, όπου όλοι μαζί γίναμε μια παρέα και διαβάσαμε ένα υπέροχο βιβλίο που πραγματεύεται τη διαφορετικότητα και συνεπώς τη ”μοναδικότητα”. ” ο Αυτός ” λοιπόν, όπως ονομαζόταν ο τίτλος του βιβλίου μας και το μικρό χελωνάκι ως πρωταγωνιστής της ιστορίας μας μας δίδαξαν αξίες όπως η ενσυναίσθηση και η αποδοχή. Πως καθετί διαφορετικό, ίσως και παράξενο στα μάτια μας μπορεί να είναι εξίσου όμορφο και μοναδικό, αρκεί να έρθουμε κοντά του και να προσπαθήσουμε να το καταλάβουμε και να το αποδεχθούμε! Αφού διαβάσαμε το βιβλίο μας στη συνέχεια τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες και έφτιαξαν το δικό τους χελωνάκι, κατανοώντας πως αν και διαφορετικοί μεταξύ μας όλοι είμαστε όμορφοι και μοναδικοί!