IMG_1467

Με το σύνθημα ΕΛΑ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ- ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ πραγματοποιήθηκε σήμερα 3 Δεκεμβρίου 2015 στον Πολύγυρο πορεία ευαισθητοποίησης πολιτών, από τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του Ειδικού Σχολείου Πολυγύρου στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία.

Στο πανό των μαθητών το μήνυμα ήταν ΙΣΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ – ΙΣΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ.

Ο Διευθυντής του Ειδικού Σχολείου Πολυγύρου κ. Σωτήρης Μπρουτζάς αφιέρωσε τη σημερινή εκδήλωση στα θύματα κατά τη διάρκεια εκδήλωσης στο Inland Regional Center το οποίο φιλοξενεί ΑΜΕΑ στο Σαν Μπερναντίνο της Καλιφόρνιας.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του ΕΕΕΕΚ Πολυγύρου και πλήθος πολιτών που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του Ειδικού Σχολείου Πολυγύρου.

Η ειρηνική πορεία είχε αφετηρία το Ηρώον και κατέληξε στο Δημαρχείο Πολυγύρου όπου ο Αντιδήμαρχος Πολυγύρου κ. Χρήστος Βορδός επαναβεβαίωσε στους συγκεντρωμένους την πρόθεση της δημοτικής αρχής για ένα σύγχρονο διδακτήριο που θα καλύπτει τις ανάγκες των μαθητών.

IMG_1319