Πρόγραμμα Εκμάθησης Κοινωνικών Δεξιοτήτων

«Γνωρίζω την Πόλη μου»

Οι μαθητές/ήτριες  μας γνωρίζουν την πόλη τους, τους δρόμους, τις υπηρεσίες τα μαγαζιά με απώτερο στόχο την κοινωνική μάθηση και την ενίσχυση της προσαρμοστικής τους ικανότητας. Μέσα σε ένα παρεϊστικο κλίμα, οι μαθητές/ήτριες μας συναντώνται, συναναστρέφονται με τον κόσμο και διεκδικούν με την παρουσία τους το δικαίωμα της διαφορετικότητας και της ισότιμης  συμμετοχής στη κοινωνική ζωή.

Στο πλαίσιο της ψυχοκοινωνικής ένταξης των μαθητών, η εκμάθηση κοινωνικών δεξιοτήτων, μέσα από την βιωματική μάθηση, αποτελεί βασικό μας μέλημα. Η ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων  επιτρέπει στο παιδί να αλληλοεπιδρά αποτελεσματικά με το περιβάλλον και να επιτυγχάνει κοινωνικούς στόχους.  Η καλλιέργεια της αυτοεξυπηρέτησης, της αυτοδιαχείρισης και της  αυτονομίας των παιδιών, καθώς και η υποστήριξη της ισότιμης συμμετοχής τους στην κοινωνική ζωή αποτελούν συνεχείς και σταθερούς στόχους.

Η αποδοχή της διαφορετικότητας, σε μια κοινωνία επιφυλακτική απέναντι σε ότι αποκλίνει από κυρίαρχο μοντέλο, αποσκοπεί πρωτίστως στο να αλλάξει η ίδια η κοινωνία, να γίνει προσαρμογή της σε καθετί διαφορετικό και να μην το αποκλείει.  Η ένταξη με την προοπτική της συνύπαρξης  είναι ένας μακροπρόθεσμος στόχος και η αποδοχή του « άλλου του διαφορετικού» είναι μια πορεία ζωής.

IMG_20180307_112836 (2) IMG_20180315_104509 IMG_20180315_110305 IMG_20180315_110518 IMG_20180315_111100